Ljubljana, 30. 11. 2023
Vlada je sprejela Akcijski načrt za zmanjševanje energetske revščine za obdobje treh let, ki za izpolnitev ciljev zmanjševanja energetsko revnih gospodinjstev naslavja ukrepe za blaženje energetske revščine ter sredstva za njegovo izvajanje. Sporočilo za javnost
Ljubljana, 12. 7. 2023
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je za javno obravnavo pripravilo osnutek Akcijskega načrta za zmanjševanje energetske revščine. Dokument naslavlja ukrepe za zmanjšanje in blaženje energetske revščine, kazalnike za spremljanje izvajanja ukrepov, odgovorne nosilce izvajanja ukrepov in opredelitev virov finančnih sredstev za izvedbo ukrepov.
Zainteresirana javnost lahko pripombe in predloge na osnutek dokumenta posreduje na obrazcu za pripombe na e-naslov: gp.mope@gov.si najkasneje do 31. avgusta 2023. Sporočilo za javnost
Na podlagi 5. člena Uredbe o merilih za opredelitev in ocenjevanje števila energetsko revnih gospodinjstev (Ur. l. RS, št. 132/2022) ministrstvo, pristojno za energijo, pripravi in Vladi Republike Slovenije predlaga ukrepe za izboljšanje energetske učinkovitosti z namenom zmanjšanja energetske revščine v triletnem akcijskem načrtu v skladu s cilji iz celovitega Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN).
Predlog Akcijskega načrta za zmanjševanje energetske revščine za obdobje do leta 2026 in do leta 2030 naslavlja dolgoročne in kratkoročne ukrepe za zmanjšanje in blaženje energetske revščine, kazalnike za spremljanje izvajanja ukrepov, odgovorne nosilce izvajanja ukrepov in opredelitev virov finančnih sredstev za izvedbo ukrepov.
Na področju zmanjševanja energetske revščine sta skladno z NEPN v akcijskem načrtu zastavljena dva dolgoročna cilja za leto 2030:
Za zmanjševanje energetske revšine so zastavljeni tudi kratkoročni cilji do leta 2026, ki se navezujejo na dodeljevanje spodbud energetsko revnim v povečanem obsegu.
Glavni cilj v obdobju 2024–2026 je vzpostavitev delovanja sheme za zmanjševanje energetske revščine, ki predstavlja ključni sklop ukrepov, ki se izvajajo sočasno in se medsebojno podpirajo, saj lahko na sistemski ravni le tako dolgoročno zagotovijo celosten pristop k zmanjševanju energetske revščine. Shema temelji na že obstoječih ukrepih (npr. program ZERO500, projekt ZERO itd.) in dosedanjih izkušnjah, ki s bodo z nadgradnjo izvajali v povečanem obsegu. V shemo so vključeni naslednji ukrepi:
Shemo dopolnjujejo še:
Za izvajanje akcijskega načrta je za obdobje 2024−2026 predvideno 33,8 milijonov evrov sredstev, od tega:
S sredstvi se bo pokrivalo stroške za:
V obdobju do konca leta 2026 sta glavna vira sredstev Sklad za podnebne spremembe (cca. 24 milijonov evrov) in Evropski sklad za regionalni razvoj (cca. 15 milijonov evrov).
Za uspešno izvajanje akcijskega načrta bo potrebno zagotoviti redno vodenje, spremljanje in vrednotenje izvajanja akcijskega načrta ter po potrebi kratkoročno prilagajanje, spreminjanje in nadgrajevanje izvajanja načrtovanih ukrepov. Vlado RS je skladno z Uredbo potrebno seznaniti z izvajanjem ukrepov vsako leto do 30. maja. Obenem je treba zagotoviti tudi, da se bo akcijski načrt, ki naj bi se pripravljal za triletna obdobja, redno in pravočasno posodabljal.
© 2012 - 2024 Portal Energetika