Ustrezna razpoložljivost toplote, hladu in električne energije za razsvetljavo ter napajanje gospodinjskih aparatov in elektronskih naprav je danes nujna za dostojno življenje, toplotno udobje in zdravje ljudi. Kadar stroški energije predstavljajo velik delež dohodka gospodinjstva ali pa so porabniki zaradi omejitve stroškov rabo energije v svojih gospodinjstvih prisiljeni zmanjšati, govorimo o energetski revščini. K njej še dodatno prispevajo nizki dohodki gospodinjstev ter energetsko neučinkovite stavbe in naprave.
Energetska revščina najpogosteje prizadene najbolj ranljive skupine, kot so brezposelni, upokojenci in slabo plačani zaposleni. Po nekaterih ocenah se z energetsko revščino v Evropski uniji sooča več kot 34 milijonov ljudi (spletna stran Energy Poverty Advisory Hub).
Enotne opredelitve, kaj je energetska revščina, še ni, je problem v Evropi in Sloveniji prepoznan, potekajo pa tudi že aktivnosti za njegovo reševanje.
Po podatkih Inštituta za ekonomska raziskovanja: Energetska revščina – posodobitev ugotovitev iz Podnebnega ogledala je v Sloveniji skoraj 10 % gospodinjstev pod pragom revščine, ki si ne more zagotoviti primerno ogrevanega stanovanja. Gospodinjstva, ki sodijo v petino tistih z najnižjimi dohodki, porabijo skoraj 17 % razpoložljivih sredstev za stroške energije, pri čemer se delež izdatkov v zadnjih letih povečuje.
V primerjavi z drugimi državami članicami EU je za Slovenijo značilen nadpovprečno velik delež izdatkov za energijo v celotni porabi gospodinjstev (5,2 % v primerjavi s 4,1 %). Obenem se Slovenija uvršča med države z največjim deležem populacije, ki zamujajo s plačili stanovanjskih stroškov in/ali živijo v energetsko neučinkovitih stanovanjih, kjer so prisotni vlaga, plesen, prepih, itd.
Na podlagi Zakona o oskrbi z električno energijo je Vlada RS 13. 10. 2022 izdala Uredbo o merilih za opredelitev in ocenjevanje števila energetsko revnih gospodinjstev (Ur. l. RS, št. 132/2022). Spročilo za javnost
Uredba določa naslednja merila za opredelitev in ocenjevanje števila energetsko revnih gospodinjstev v Sloveniji:
Slovenija je energetsko revščino že začela naslavljati v okviru energetsko-podnebne politike: v zakonodaji, strateških dokumentih in z izvajanjem ukrepov za njeno zmanjševanje.
Ljubljana, 12. 7. 2023
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je za javno obravnavo pripravilo osnutek Akcijskega načrta za zmanjševanje energetske revščine. Sporočilo za javnost
© 2012 - 2024 Portal Energetika