Novica

Zaključena projekta energetske sanacije in izgradnje sodobnega izobraževalnega centra v Ravnah na Koroškem

⇒ Energetika ⇒ Splošno

25. oktobra 2013 je na Srednji šoli Ravne potekalo uradno odprtje sodobnega Medpodjetniškega izobraževalnega centra Ravne (MIC ŠC Ravne) na področju obdelave in predelave kovin in slovesnost ob energetski sanaciji objektov Gimnazije in Srednje šole Ravne. Skupna vrednost obeh projektov, ki sta bila sofinacirana iz EU skladov (Kohezijski sklad in Evropski sklad za regionalni razvoj), znaša 3 mio EUR.

Vlada RS in resorno ministrstvo želita s predlogom energetskega zakona sistemsko urediti ključne tri energetske stebre: zanesljivost, konkurenčnost in nizkoogljičnost.

Odprtja se je udeležil tudi minister za izobraževanje, znanost in šport dr. Jernej Pikalo, ki je poudaril pomen medpodjetniških izobraževalnih centrov in njihovo povezovalno vlogo med izobraževanjem in industrijo. Povedal je, da »mora sedaj industrija jasno izraziti svoje potrebe,« in tako omogočiti MIC-em, da bodo »nudili tisto, kar potrebuje slovensko gospodarstvo.« Po končanem uradnem delu z nastopom Eve Boto so si udeleženci ogledali najsodobnejšo tehnološko opremo v skupni vrednosti približno 1, 8 mio EUR in energetsko saniranega objekta Srednje šole Ravne.


Šolski center Ravne na Koroškem je septembra zaključil energetsko sanacijo stavb Gimnazije in Srednje šole Ravne, sofinancirano iz Kohezijskega sklada, oktobra pa zaključuje izgradnjo sodobnega in tehnološko naprednega MIC ŠC Ravne, ki je bil sofinanciran iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.  Direktor Šolskega centra in ravnatelj Gimnazije Ravne na Koroškem Dragomir Benko je na uradni otvoritvi ob odprtju povedal, da »so s projektoma opravili odlično delo, vzpostavili boljše pogoje in zmanjšali negativne vplive na okolje.«

Energetska sanacija Gimnazije in Srednje šole Ravne je potekala na 6000 m2 ogrevanih površin in bo predvidoma zmanjšala porabo toplotne energije za 63 % ter električne energije za 20 %. Skupna vrednost projekta je približno 940.000 EUR. Starejši del fasade Gimnazije je bil izoliran in zaključen z novim ometom teranova, novejši del pa izoliran in zaključen s fasadnimi ploščami. Dodatno je bila izolirana podstreha, zamenjane so zunanje okenske police in dotrajana vrata. Vgrajene so bile nove svetilke, zamenjani radiatorski termostatski ventili na zaklep ter vgrajeni toplotna črpalka (zrak-voda), prezračevalne naprave in razvod za prezračevanje. Na Srednji šoli Ravne je potekala energetska sanacija na vzhodnem traktu objekta. Sanirana je fasada, zamenjana so okna. Vgrajeni so varčne svetilke in senzorji gibanja. Na vsa grelna telesa so nameščeni termostatski ventili. V okviru sanacije je bila vgrajena prezračevalna naprava. Na obeh objektih je vzpostavljen sistem digitalnega obratovalnega monitoringa (DOM:EU), ki omogoča spremljanje porabe toplotne in električne energije ter vode in stanja klimatskih pogojev.


»Za vzpostavitev Medpodjetniškega izobraževalnega centra MIC ŠC Ravne je bil zgrajen prizidek in dobavljena najsodobnejša oprema, ki bo izboljšala kakovost praktičnega dela izobraževanja in usposabljanja dijakov, študentov ter odraslih udeležencev,« je na odprtju povedala ravnateljica Srednje šole Ravne Ivanka Stopar.

 

V okviru projekta so dobavljeni merilna, strojna, didaktično-tehnološka, računalniška in varilna oprema, stroj za centriranje, mala fotovoltaična elektrarna (MFE), laserski stroj, mini robot, testna steza itd. Med najpomembnejše pridobitve sodijo 5-osni CNC vertikalni rezkalni obdelovalni center – DOOSAN VC630/5AX, CNC stružnica z gnanim orodjem in Y-osjo – DOOSAN PUMA 2100LY in CNC brusilni stroj za okroglo zunanje in notranje brušenje – OKAMOTO OGM-NCIII 390. Skupna vrednost investicije v izgradnjo MIC Ravne na področju obdelave in predelave kovin je znašala cca. 2,14 mio EUR, od tega je vrednost sofinanciranje iz Evropskega sklada za regionalni razvoj znašala 1,74 mio EUR.

MIC na ta način ustvarja pogoje za inovativne pristope k izobraževanju in raziskovanju v sklopu poklicev oblikovalec kovin, mehatronik operater, avtoserviser, metalurg, strojni tehnik, elektrotehnik, računalniški in strojni tehnik, pomočnik v tehnoloških procesih. Obenem predstavlja podporno okolje za usvajanje praktičnih znanj, spretnosti in sposobnosti za takojšnjo vključitev v delovne procese pri delodajalcih, delodajalcem pa omogoča prenos znanj in sodobnih tehnologij v delovne procese. MIC bo opravljal tudi praktično izpopolnjevanje za zaposlene v obrti in gospodarstvu, za učitelje praktičnega usposabljanja in strokovno-teoretičnih predmetov v strokovnih in poklicnih šolah ter za nezaposlene, ki jih bo v MIC napotil zavod za zaposlovanje. MIC se bo povezoval tudi z osnovnimi šolami v regiji.


© 2012 - 2024 Portal Energetika