Vlada RS je na 147. redni seji sprejela predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o oskrbi z električno energijo (ZOEE-A). Novela zakona izboljšuje zanesljivost oskrbe, povečuje zaščito odjemalcev in pospešuje pravično ter trajnostno energetsko preobrazbo.
Spremembe zakona so potrebne za prenos določb Direktive (EU) 2024/1711 glede izboljšanja zasnove trga električne energije v Uniji in ureditev izvajanja Uredbe (EU) 2024/1747 v nacionalno zakonodajo. Dodatno bodo izboljšave obstoječih določb prispevale k večji preglednosti, pravičnosti in odpornosti energetskega sistema.
Novela zakona ZOEE-A prinaša naslednje pomembnejše novosti.
Sistem souporabe energije (t. i. »energy sharing«) bo običajnim uporabnikom omogočal souporabo iz obnovljivih virov proizvedene električne energije od aktivnih odjemalcev z inštalirano fotovoltaično elektrarno oz. drugim virom ali shranjevalnikom energije. Pravica se uredi z registracijo sporazuma o souporabi na podlagi solastništva, najema ali pogodbe o prodaji za eno ali več merilnih točk. Sistem prinaša večjo dostopnost obnovljivih virov energije in krepitev skupnostne odgovornosti brez potrebe po ustanavljanju zadrug. Souporaba energije ni zgolj tehnološka inovacija, temveč prinaša premik v razumevanju energije – iz lastnine v skupno dobrino. Da bi se določbe o souporabi energije v praksi lahko izvajale, pa mora elektrooperater izvesti še veliko pripravljalnih aktivnosti - predpisati tehnična pravila, prilagoditi informacijske sisteme ipd., zato je začetek izvajanja določb o souporabi energije predviden v letu 2026. Poleg tega se v zvezi s tem pričakujejo še smernice Evropske komisije.
Na območjih, kjer zaradi zasedenosti omrežja polna priključitev uporabnikov na omrežje ni več mogoča, bo gospodinjske in ostale porabnike mogoče priključiti prožno na podlagi pravil, ki jih bo predpisal elektrooperater.
Pogodba o prožni priključitvi pomeni sklop dogovorjenih pogojev za priključitev električne zmogljivosti na omrežje, ki vključuje pogoje za omejitev in nadzor dovajanja električne energije iz ali v omrežje. Toga pravila bo nadomestilo pametno upravljanje, ki omogoča vključevanje večjega števila uporabnikov brez ogrožanja stabilnosti sistema. S tem bo energija dostopnejša, omrežje pa bolj prilagodljivo in odzivno.
S predlogom novele se uvaja obveznost dobaviteljev za sklepanje pogodb o dobavi električne energije s končnimi odjemalci s fiksno ceno, ki je določena najmanj za obdobje enega leta. Dobavitelji bodo za pogodbe s fiksno ceno obvezani uporabljati strategijo varovanja pred tveganji. Pravica do vnaprej znane cene gospodinjstvom omogoča večjo predvidljivost in zaščito pred nenadnimi podražitvami. Stabilnost cen ni le ekonomska kategorija, temveč temelj zaupanja v energetski sistem. Novela prinaša tudi dodatno zaščito odjemalcev pred odpovedjo pogodbe o dobavi in s tem pred odklopom, kar je ključno za energetsko pravičnost.
Predlog novele uvaja načelne usmeritve za Agencijo za energijo, ko bo oblikovala dolgo pričakovane spremembe omrežninskega sistema. Vlada poudarja, da mora biti sistem preprost, pravičen, sorazmeren in postopen, hkrati pa spodbujati samooskrbo ter vlaganja v inovativne in čiste tehnologije. Predlagana novela s tem ne posega v neodvisnost regulatorja trga, temveč vzpostavlja jasen okvir, ki zagotavlja usklajenost energetskih politik in dolgoročno stabilnost sistema.
Novela zakona prinaša tudi nekatere druge izboljšave, kot so:
Predlog novele zakona ureja še manjše spremembe, ki se nanašajo na podeljevanje koncesijskih pogodb, izdajo soglasja za priključitev in obveznosti uporabnikov omrežja do obveščanju elektrooperaterja o priključitvi ali odkopu naprav na interno instalacijo ter terminološke in tehnične popravke na podlagi prejetih pripomb iz javne obravnave.
Predlog ZOEE-A je vlada poslala Državnemu zboru Republike Slovenije v obravnavo in sprejem po skrajšanem postopku.
Vir: MOPE
© 2012 - 2024 Portal Energetika