Novica

Uvrstitev projekta "LIFE spodbude v trajnostne prenove stavb" v veljavni Načrt razvojnih programov 2024-2027

⇒ Energetika ⇒ Splošno

Na odboru za gospodarstvo je Vlada Republike Slovenije sprejela sklep, da se v veljavnem Načrtu razvojnih programov 2024-2027 uvrsti nov projekt "LIFE spodbude v trajnostne prenove stavb". Namen projekta je naslavljati čezmejne izzive in priložnosti za trajnostno prenovo stavb v zasebnem in javnem sektorju v treh srednjeevropskih državah.

Glavni cilj projektne naloge je razviti nacionalne načrte in akcijske načrte za pametne naložbe v energetsko učinkovito prenovo stavb za obdobje od 2023 do 2026 za Avstrijo, Madžarsko in Slovenijo, da se omogoči trajnostni razvoj v gradbenem sektorju, ki vključuje širok krog ustreznih deležnikov. Sodelujoče države imajo skupno zgodovinsko in gospodarsko tradicijo, podoben stavbni fond in kulturo gradbene industrije, ki se kaže v gradbeni praksi.

Projekt Okrogle mize za spodbujanje pametnih naložb v trajnostno prenovo stavb (angleško Roundtables enhancing smart investments in sustainable renovation of buildings - RENOINVEST) zagotavlja platformo za odprt dialog za več kot skupno 700 nacionalnih deležnikov prek dejavnosti tematskih delovnih skupin za zeleno financiranje, da bi opredelili in razrešili ovire za povečanje dolgoročnih finančnih instrumentov za energetsko učinkovitost in predlagali izboljšave za financiranje energetske učinkovitosti v obstoječih zasebnih in javnih stavbah, industriji, malih in srednjih podjetjih, vključno z obnovljivimi viri energije.

Pomembno izhodišče projekta je ocenjevanje nacionalnih dokumentov o dolgoročnih strategijah prenove stavb ter pregled obstoječih finančnih rešitev in tržnih pogojev za spodbujanje financiranja v ukrepe energetske učinkovitosti obstoječega stavbnega fonda. V podporo projektnim dejavnostim se bo v celotnem projektu RENOINVEST sestalo 12 tematskih delovnih skupin, ki bodo aktivno sodelovale na 82 srečanjih. Dodana vrednost projekta RENOINVEST je preko konzorcija zagotavljati specifično tehnično znanje z vključevanjem ključnih akterjev, ki predstavljajo zakonodajne svetovalne organizacije, raziskovalne inštitute, velika inženirska podjetja, MSP in finančne strokovnjake v treh državah srednje in vzhodne Evrope, ki spodbujajo trajnostne naložbe.

Koordinator projekta je madžarsko podjetje EMI EPITESUGYI MINOSEGELLENORZO INNOVACIOS KFT. V projektnem partnerstvu poleg koordinatorja iz Madžarske sodeluje še pet udeležencev, ki prihajajo iz Madžarske, Avstrije in Slovenije. Projekt, ki se je začel izvajati oktobra 2023, bo trajal 30 mesecev. Sredstva za slovensko udeležbo je Gospodarska zbornica Slovenije skupaj z Zavodom za gradbeništvo Slovenje pridobila na razpisu pri Ministrstva za okolje, podnebje in energijo.

Vir: MOPE


© 2012 - 2024 Portal Energetika