V lanskem letu je Slovenija po podatkih Statističnega urada pri rabi energije iz obnovljivih virov presegla mejnik 25 odstotkov, ki ga določa evropska direktiva o spodbujanju rabe energije iz obnovljivih virov kot ciljno vrednost za Slovenijo za leto 2020. Prvič tako Sloveniji za dosego tega cilja ne bo treba doplačati deleža obnovljivih virov energije z uporabo mehanizma statističnega prenosa.
Direktiva o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov je zavezala Slovenijo k doseganju 25-odstotnega deleža energije iz obnovljivih virov v bruto končni rabi energije za leto 2023.
Po objavi popravljenih uradnih podatkov o energetski statistiki za leto 2023 nacionalnega statističnega urada je doseženi delež energije iz obnovljivih virov (OVE) v bruto končni rabi energije v Sloveniji v letu 2023 znašal 25,07-odstoten, kar je bilo za 0,07 odstotne točke več kot leta 2022, ko je Slovenija ciljni delež dosegla z uporabo mehanizma statističnega prenosa obnovljivih virov energije iz Hrvaške.
V sektorju električne energije se je delež OVE lani na letni ravni povečal za 4,88 odstotne točke in je znašal 41,89 %, predvsem zaradi velikega porasta proizvodnje v sončnih elektrarnah.
Delež OVE v sektorju transporta se je povečal za 2,19 odstotne točke in je v letu 2023 znašal 10,02 %. Celotna poraba energije v prometu se je zmanjšala za 6 %, po drugi strani pa sta se povečali poraba obnovljive električne energije v cestnem prometu (za 49 %) in poraba biogoriv (za 20 %).
V sektorju ogrevanja in hlajenja se je delež OVE povečal za 0,31 odstotne točke in je v letu 2023 znašal 34,3 %. Skupna poraba vseh energentov za ogrevanje in hlajenje se je zmanjšala za 1,9 %, poraba obnovljivih virov energije za ogrevanje in hlajenje pa za 1 %. K deležu OVE v sektorju ogrevanja in hlajenja sicer največ prispevajo lesna goriva za ogrevanje, predvsem v gospodinjstvih, kjer pa se je njihova poraba v primerjavi z letom prej zmanjšala za 6,5 %.
Vir: SURS
© 2012 - 2024 Portal Energetika