Novica

Skupnostna samooskrba z električno energijo iz OVE na zemljiščih v upravljanju Slovenskih železnic

⇒ Energetika ⇒ Energetska infrastruktura

Vlada RS je na 114. redni seji predlagala SDH, d.d. da družbo Slovenske železnice, d.o.o. in njene odvisne družbe pozove k izvedbi javnega poziva za sklenitev služnostnih pogodb in pogodb o pridobitvi stavbne pravice na njihovih zemljiščih za namen postavitve sončnih elektrarn za skupnostno samooskrbo gospodinjskih odjemalcev.

Vzpostavljanje samooskrbnih skupnosti je del izvajanja strateških ciljev Republike Slovenije na področju nizkoogljične samooskrbe z električno energijo, kot jih določa Nacionalni energetski in podnebni načrt. Prav tako je Zakon o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (ZUNPEOVE) določil predpisana prednostna območja umeščanja fotonapetostnih naprav, ki predstavljajo prioritetne lokacije za umeščanje novih proizvodnih kapacitet, obenem je omogočil spremljajočo energetsko dejavnost na določenih zemljiščih. Slovenske železnice (v nadaljevanju: SŽ, d.o.o.) so upravitelj potencialno ustreznih lokacij in zemljišč, ki so po ZUNPEOVE opredeljena kot predpisana prednostna območja za umeščanje fotonapetostnih naprav. Zato se predlaga, da SŽ, d.o.o. izpeljejo vse potrebne postopke za dodelitev ustreznih lokacij in zemljišč izvajalcu, ki bo izvedel projekte skupnostne samooskrbe z električno energijo iz sončnih elektrarn za gospodinjske odjemalce.

Vlada RS zato predlaga tudi, da SDH, d.d. pozove družbo SŽ, d.o.o. do konca leta 2024 na Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ter na Ministrstvo za infrastrukturo pošlje seznam dodatnih zemljišč, ki predstavljajo predpisana prednostna območja in se jih lahko nameni za postavitev sončnih elektrarn za skupnostno samooskrbo gospodinjskih odjemalcev.

Vlada podaja tudi priporočila za pripravo in izpeljavo javnega poziva. Med drugim velja izpostaviti priporočilo Vlade RS, da naj pri izboru izvajalca SŽ d.o.o. oz. njene odvisne družbe prednostno obravnavajo tiste ponudnike, ki bodo elektrarno namenili skoraj v celoti gospodinjskim odjemalcem (vsaj 80 %), pri tem pa dali prednost energetsko revnim, tistim, ki živijo v večstanovanjskih stavbah, in tistim, ki so dobili zavrnjeno soglasje za priključitev lastne sončne elektrarne. Vlada RS prav tako priporoča, da se te skupnostne elektrarne na zemljiščih SŽ d.o.o. in odvisnih družb izvedejo do konca leta 2025.

Vir: MOPE


© 2012 - 2024 Portal Energetika