Ministrstvo za infrastrukturo in prostor pripravlja DPN za prehod 220 kV omrežja na 400 kV od Beričevega do Divače. Poleg zakonsko predpisanega sodelovanja javnosti bo pred javno razgrnitvijo študije variant izvedenih 15 posvetov in raziskava javnega mnenja z izvedbo terenskega anketiranja prebivalcev. V novembru in v decembru 2013 bodo posveti z javnostjo izvedeni v 15 občinah, po območju katerih potekata načrtovani varianti. S posveti bo omogočeno soočenje mnenj in predlogov lokalnih skupnosti glede načrtovanega daljnovoda.
Zaradi rasti prevzema električne energije iz prenosnega omrežja, načrtovanih novih proizvodnih enot, širitev distribucijskega omrežja in tehnološke posodobitve celotnega prenosnega omrežja v državi in Evropi je treba postopoma posodobiti in nadgrajevati slovensko prenosno elektroenergetsko omrežje. S tem bo dolgoročno zagotovljeno zanesljivo, varno in učinkovito delovanje slovenskega elektroenergetskega sistema. Prehod iz obstoječega 220 kV prenosnega elektroenergetskega omrežja na novo 400 kV omrežje je določen z Nacionalnim energetskim programom in Načrtom razvoja prenosnega omrežja RS od leta 2011 do 2020.
S prehodom 220 kV na 400 kV napetostni nivo se bodo povečale prenosne zmogljivosti elektroenergetskih povezav med proizvodnimi in potrošnimi območji znotraj države. Posodobitev prenosnih zmogljivosti omrežja omogoča tudi zagotavljanje dodatnih prenosnih zmogljivosti s sosednjimi elektroenergetskimi sistemi. Močnejši 400 kV daljnovod lahko prenaša nekajkrat več električne energije kot 220 kV daljnovod. Varovalni pas je v skladu s predpisi, ki veljajo v RS, enako širok kot za 220 kV daljnovod, to je 40 m na vsako stran od osi daljnovoda. Prehod na višji napetostni nivo v celotnem prenosnem elektroenergetskem omrežju bo izveden postopoma. Odsek Beričevo–Divača je prvi od odsekov, kjer bo izveden ta prehod. V ta namen Ministrstvo za infrastrukturo in prostor pripravlja državni prostorski načrt za prehod 220 kV omrežja na 400 kV od Beričevega do Divače.
V postopku priprave državnega prostorskega načrta bosta proučeni dve varianti trase daljnovoda:
Načrtovani varianti potekata po območju 15 občin: Dol pri Ljubljani, Ljubljana, Škofljica, Ig, Brezovica, Domžale, Trzin, Medvode, Dobrova-Polhov Gradec, Horjul, Vrhnika, Logatec, Cerknica, Postojna in Divača.
Na posvetovanjih z občanih bodo predstavljeni: pomen in razlogi za prehod 220 kV omrežja na 400 kV, postopek priprave državnega prostorskega načrta, načrtovani varianti poteka trase, načrtovana izgradnja, vplivi daljnovoda na ljudi in okolje in drugi vidiki, ki utegnejo zanimati prebivalce na območju trase. V skupni razpravi po predstavitvah bodo občani lahko izrazili svoja mnenja in morebitne predloge, ki bodo prispevali k temu, da bo nov daljnovod v lokalnem okolju čimbolj sprejemljiv. Zbrane predloge bodo v nadaljnjem postopku načrtovanja obravnavali strokovnjaki s področja prostorskega načrtovanja, okoljskih presoj, elektroenergetike in ekonomije. Na ta način bodo mnenja in predlogi občanov lahko znatno prispevali k optimalno umeščeni trasi v prostor in k njeni sprejemljivosti v vašem okolju.
Čeprav bo na vseh posvetih obravnavan celoten projekt, bo posebna pozornost posvečena predstavitvi odseka trase, ki poteka po območju občine, v kateri bo posvet. Zato je pomembno, da se občani udeležijo posveta v svoji občini oz. četrtni skupnosti.
Urnik posvetov po občinah:
Več informacij:
© 2012 - 2024 Portal Energetika