V Premogovniku Velenje so zaposleni v ponedeljek, 3. marca 2014, izvedli dveurno opozorilno stavko. Stavkovne zahteve, ki jih je Stavkovni odbor Sindikata Premogovnika Velenje sprejel na izredni seji odbora v ponedeljek, 17. februarja, se nanašajo na ureditev razmerij v skupini HSE, ki bodo omogočale normalno poslovanje Skupine PV. Dva dni za tem je na redni seji nadzornega sveta odstopila uprava družbe. HSE upa, da bo bodo nasledniki uprave PV v okviru poslovnega prestrukturiranja družbe ukrepali hitro in učinkovito.
Kljub podpisani pogodbi o nakupu premoga, zakupu moči in nakupu električne energije za leto 2013 med Holdingom Slovenske elektrarne, Termoelektrarno Šoštanj in Premogovnikom Velenje, HSE oz. TEŠ nista prevzela vseh s pogodbo določenih količin premoga, kar za Premogovnik Velenje predstavlja precejšnji izpad prihodkov. Poleg naštetega sindikat zahteva tudi izplačilo dodatnih prejemkov, določenih v Kolektivni pogodbi Premogovnika Velenje in kolektivno pogodbo premogovništva Slovenije, in zagotovitev enotnih dodatnih izplačil v skupini HSE za leto 2013. Premogovnik Velenje naj bi upošteval priporočila, ki jih je v zvezi z izplačilom regresa za leto 2013 posredoval prav HSE in v katerem ta zaradi trenutnih ekonomskih in gospodarskih razmer priporoča izplačilo regresa v višini minimalne plače. Uprava PV razume nezadovoljstvo zaposlenih, ker so bili po ostalih družbah skupine HSE izplačani višji regresi oziroma izvršena dodatna izplačila, vendar brez odkupa neprevzetih pogodbeno določenih količin premoga Premogovnik Velenje nima na razpolago dodatnih finančnih sredstev za izpolnitev zahteve glede višine regresa.
Premogovnik Velenje je v fazi intenzivnega prestrukturiranja, izločanja poslovno nepotrebnih sredstev in dezinvestiranja. Ta faza je že dlje časa načrtovana in se tudi izvaja, so pa zahtevne gospodarske okoliščine in situacija na slovenskem nepremičninskem trgu zdaj bistveno bolj zaostrene in močno otežujejo izvajanje omenjenih procesov.
V času opozorilne stavke so bile izvedene vse aktivnosti za zagotavljanje varnosti in zdravja zaposlenih ter varovanja premoženja podjetja.
V sredo, 5. marca 2014, je na 11. redni seji Nadzornega sveta Premogovnika Velenje odstopila Uprava Premogovnika Velenje. V izjavi za javnost navajajo, da se družba nahaja na točki, kjer je dobro sodelovanje s Holdingom Slovenske elektrarne (HSE) nujno. Pogoji za poslovanje v letu 2014 so zelo zahtevni, zato je podpora HSE pri realizaciji poslovnega načrta Premogovnika Velenje nujno potrebna. Uprava Premogovnika Velenje želi s svojim odstopom prispevati k normalizaciji razmer in konstruktivnemu dialogu.
V Holdingu Slovenske elektrarne odstopu uprave Premogovnika Velenje razumejo kot avtonomno odločitev treh članov uprave. Zavedajo se, da je trenutna situacija skupine Premogovnik Velenje izjemno zahtevna, a verjamejo, da bodo nasledniki dosedanje uprave na področju finančnega in poslovnega prestrukturiranja družbe in skupine Premogovnik Velenje ukrepali hitro in učinkovito. To je v interesu ne le Premogovnika Velenje in nadomestnega bloka 6 TEŠ, ki ga bo poganjal premog PV, temveč v interesu celotne skupine HSE.
Vir: PV, HSE
© 2012 - 2024 Portal Energetika