Vlada RS je na današnji redni seji izdala Uredbo o spremembah in dopolnitvah Uredbe o zelenem javnem naročanju. Posredno pa se z zelenim javnim naročanjem spodbuja trg k preusmeritvi v proizvodnjo in prodajo energetsko učinkovitejših izdelkov, stavb in storitev, državljane in zasebne gospodarske subjekte pa k spreminjanju vedenjskih vzorcev pri porabi energije, kar je namen Direktive 2012/27/EU.
Pretežni del uredbe se nanaša na prenos 6. člena in dela priloge III Direktive 2012/27/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2012 o energetski učinkovitosti, spremembi direktiv 2009/125/ES in 2010/30/EU ter razveljavitvi direktiv 2004/8/ES in 2006/32/ES (Direktiva 2012/27/EU).
V skladu z njenimi določbami morajo namreč javni naročniki pri naročanju proizvodov, ki so vezani na rabo energije, ob upoštevanju tehnične ustreznosti, ponudbe na trgu, stroškovne učinkovitosti, ekonomske izvedljivosti in širše trajnosti naročati proizvode najboljše energetske učinkovitosti. Z manjšo porabo energije na podlagi ukrepov za izboljšanje energetske učinkovitosti lahko javni naročniki v celotni življenjski dobi proizvoda dosegajo prihranke. Posredno pa se z zelenim javnim naročanjem spodbuja trg k preusmeritvi v proizvodnjo in prodajo energetsko učinkovitejših izdelkov, stavb in storitev, državljane in zasebne gospodarske subjekte pa k spreminjanju vedenjskih vzorcev pri porabi energije, kar je namen Direktive 2012/27/EU. V skladu s strateškimi dokumenti Evropske unije naj bi namreč do leta 2020 dosegli cilj 20-odstotnega prihranka porabe primarne energije. Ob upoštevanju predpisov Evropske unije o označevanju posameznih vrst proizvodov z energijskimi nalepkami in standardiziranimi podatki o proizvodu se tako z uredbo opredeljujejo okoljske zahteve za sušilne stroje, sesalnike ter električne sijalke in svetilke, in sicer z dopolnitvijo Priloge 6 Uredbe o zelenem javnem naročanju in novo Prilogo 13.
S to uredbo se zaradi obsega in vsebine ponudbe na trgu spreminjajo tudi okoljske zahteve za pnevmatike. Po novem bo moralo okoljske zahteve iz Priloge 11 Uredbe o zelenem javnem naročanju izpolnjevati najmanj 90 % vseh artiklov pnevmatik, doslej pa so morali te zahteve izpolnjevati vsi artikli pnevmatik. Poleg tega uredba določa tudi prehodno obdobje z nižjimi okoljskimi zahtevami za naročanje zimskih pnevmatik do 1. 7. 2016.
V skladu s pripombami zainteresirane javnosti in pojasnilom Evropske komisije v zvezi z njimi se spreminja Priloga 10 Uredbe o zelenem javnem naročanju, ki ureja zeleno javno naročanje vozil, in sicer tako, da se pri ocenjevanju ponudb po merilu »ocena stroškov v življenjski dobi vozila« iz izračuna izloči ne le davek na dodano vrednost, temveč tudi drugi davki, kot so trošarina, prispevek za zagotavljanje prihrankov energije in okoljska dajatev za CO2.
Hkrati se v prilogah 7 in 8 Uredbe o zelenem javnem naročanju brez poseganja v vsebino okoljskih zahtev odpravljajo neskladja oziroma napake v izrazoslovju, v vseh prilogah Uredbe o zelenem javnem naročanju pa se terminologija glede odstopa od pogodbe usklajuje s terminologijo v Obligacijskem zakoniku.
Vir: MF
© 2012 - 2024 Portal Energetika