Vlada RS je na 84. redni seji je sprejela sklep o sklenitvi Sporazuma o statističnem prenosu obnovljive energije med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško ter Borzenom d.o.o. kot sopodpisnikom sporazuma.
Slovenija bi morala v letu 2022 doseči 25-odstotni delež obnovljive energije v bruto končni rabi energije. V letu 2022 je delež obnovljivih virov energije (OVE) v bruto končni rabi energije v Sloveniji po začasnih revidiranih podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) znašal 22,94 odstotka. Slednje pomeni, da Slovenija zavezujočega cilja (25 odstotkov) za leto 2022 ni dosegla. Manjkajoči delež znaša 1193 GWh.
Skladno z Direktivo (EU) 2018/2001 in Uredbo (EU) 2018/1999 je Slovenija dolžna sprejeti potrebne dodatne ukrepe v roku enega leta za zapolnitev vrzeli glede na nacionalni cilj deleža OVE za leto 2022. Slovenija bo zato uporabila mehanizem statističnega prenosa določene količine energije iz obnovljivih virov iz ene države članice v drugo.
Skladno s tem bo Slovenija sklenila Sporazum o statističnem prenosu obnovljive energije z Republiko Hrvaško. Sporazum bo vzpostavil okvir za statistični prenos obnovljive energije, na podlagi katerega bo Slovenija kupila manjkajoči delež OVE za leto 2022. Statistični prenos mora biti realiziran in notificiran Evropski komisiji do 31. 12. 2023, s čimer bo Slovenija izpolnila osnovni cilj 25 odstotkov deleža obnovljive energije v letu 2022.
Da bi torej Slovenija zapolnila vrzel za leto 2022 in nadalje izpolnjevala omogočitveni pogoj za črpanje EU sredstev v obdobju 2021-2027, je Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo septembra 2023 sprožilo postopke za izvedbo statističnih prenosov v skladu s 30. členom Zakona o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije. Slovenija na ta način pokriva pomanjkanje investicij v preteklih letih. Izjemno rast rabe v prometu je v preteklosti poganjala tudi politika cen naftnih derivatov pod preteklo vlado, kar sedaj posredno tudi plačujemo s statističnimi prenosi. S številnimi ukrepi ministrstva, ki so že bili sprejeti in ki bodo še v prihodnje, bomo v prihodnjih letih ta razkorak zmanjšali, zato da v prihodnje ne bo več potrebno dokupovati prenosov.
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je, upoštevajoč oceno, da Republika Slovenija ne bo dosegla cilja OVE za leto 2022, več držav članic, ki so po interni oceni ministrstva v letu 2022 verjetno presegle svoj cilj, pozvalo k ponudbi za odkup manjkajočega deleža. Prejelo je ponudbe Češke, Hrvaške in Slovaške. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je tako v nadaljevanju izvedlo dodatna pogajanja z omenjenimi državami. Najugodnejšo ponudbo za iskano količino statističnega prenosa je ponudila Hrvaška, s katero je ministrstvo v nadaljevanju tudi uskladilo besedilo sporazuma.
Sporazum o statističnem prenosu deleža OVE, ki ga Republika Slovenija sklepa z Republiko Hrvaško, med drugim določa, da obseg statističnega prenosa OVE deleža za leto 2022 znaša 1193 GWh po ceni 9,10 evra/MWh. Sklenitev sporazuma bo imela tako finančne posledice v višini 10.856.300 evrov. Sredstva so zagotovljena v okviru sredstev za podpore OVE, ki jih upravlja Center za podpore, torej Borzen, ki bo tudi plačnik in sopodpisnik sporazuma.
Vir: MOPE
© 2012 - 2024 Portal Energetika