Ministrstvo za infrastrukturo je v javno obravnavo posredovalo predlog Zakona o umeščanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (OVE), ki bo v teh ključnih obdobjih ustrezno naslovil področje umeščanja OVE v prostor.
Republika Slovenija je skladno s pravnim okvirom EU zavezana dosegati cilje na področju obnovljivih virov energije (OVE). Cilj do leta 2020 je bil 25 % OVE v končni porabi energije, s sprejemom Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN) pa je Slovenija zavezana doseči cilj vsaj 27 % do leta 2030. Ti cilji se bodo s posodobitvijo Direktive o spodbujanju uporabe energije iz OVE v okviru paketa »Pripravljeni na 55« še zviševali, približati pa se jim je treba tako zaradi mednarodnih zavez kot tudi zaradi realnih posledic ne-ukrepanja na okolje.
Predmetni zakon je bil pripravljen v skladu z ugotovitvami strokovnih delavnic, ki so potekale v okviru tehnične pomoči Republike Slovenije v okviru projekta »RES Slovenija - Omogočanje uvajanja OVE v elektroenergetskem sektorju v Sloveniji«. Ugotovljeno je, da se zastavljeni cilji glede umeščanja naprav na OVE lahko najbolj učinkovito dosežejo na način, da se pripravi en zakon, ki bo vsebinsko posegel v tiste relevantne zakone, ki vsebujejo ključne določbe za uvajanje OVE in jih je v skladu z zadanimi cilji potrebno v vsebini prilagoditi.
Zakon z namenom doseganja ciljev na področju deleža energije OVE v bruto končni porabi v Republiki Sloveniji ureja posebnosti prostorskega načrtovanja in dovoljevanja naprav, ki proizvajajo električno energijo z izrabo OVE, vključno s tehnično opremo, potrebno za njihovo delovanje, napravami za shranjevanje energije in priključki na omrežje.
V luči usmeritev Evropske komisije in na podlagi ugotovitev projekta se s predlogom zakona urejajo naslednji vsebinski sklopi:
Zainteresirana javnost lahko morebitne pripombe na predlog zakona v času javne obravnave pošlje na predpisanem obrazcu na e-naslov: gp.mzi@gov.si najkasneje do 19. 10. 2022. Javnost lahko spremlja postopek sprejemanja predpisov tudi preko enotne vstopne točke za sodelovanje javnosti E-demokracija.
Opomba: v predlogu zakona, objavljenem na točki E-demokracija, so bili dne 26. 9. 2022 v členu 13/1 narejeni redakcijski popravki.
Vir: MZI
© 2012 - 2024 Portal Energetika