Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno obravnavo poslalo predlog novega Zakona o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije (ZSROVE-1). Cilj predloga je prenesti določbe Direktive (EU) 2023/2413 v slovensko zakonodajo ter izboljšati pogoje za večjo rabo obnovljivih virov energije.
Predlog Zakona o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije (ZSROVE-1) ureja izvajanje politike države in občin na področju rabe obnovljivih virov energije, določa zavezujoči cilj za delež energije iz obnovljivih virov v bruto končni porabi v Republiki Sloveniji ter ukrepe za doseganje tega cilja in načine njihovega financiranja, ureja potrdila o izvoru energije, samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov, uporabo energije iz obnovljivih virov in odvečne toplote v sektorju ogrevanja in hlajenja in sektorju prometa ter obveščanje in usposabljanje inštalaterjev.
Predlog ZSROVE-1 vključuje številne ukrepe za spodbujanje rabe obnovljivih virov energije. Med ključnimi vsebinami so zahteve za vključevanje energije iz obnovljivih virov v stavbe, industrijo in promet; skupni projekti držav članic; register skupnosti obnovljivih virov energije ter ukrep za povečanje deleža obnovljivih virov v sistemih daljinskega ogrevanja. Predlog določa tudi trajnostna merila; kriterije za prihranke emisij toplogrednih plinov ter metodologijo za njihov izračun. Poseben poudarek je tudi na kaskadni uporabi biomase ter ukrepih za olajšanje sistemske integracije električne energije iz obnovljivih virov.
Po predlogu ZSROVE-1 se uvaja nova podporna shemo za obnovljive vire energije ter nadzor nad izvajanjem podpornih shem. Predlog ZSROVE-1 ureja tudi povračilo stroškov iz naslova samooskrbe z električno energijo iz obnovljivih virov v skladu z Energetskim zakonom (EZ-1) ter delovanje kontaktne točke. Naloge kontaktne točke so del dejavnosti centra za podpore, ki lahko pri izvajanju nalog sodeluje z lokalnimi energetskimi organizacijami in samoupravnimi lokalnimi skupnostmi.
Zainteresirana javnost lahko morebitne pripombe na predlog zakona v času javne obravnave pošlje na predpisanem obrazcu za pripombe na e-naslov: gp.mope@gov.si najkasneje do 17. 3. 2025. Postopek sprejemanja predpisa je mogoče spremljati tudi preko enotne vstopne točke za sodelovanje javnosti E-demokracija.
Vir: MOPE
© 2012 - 2024 Portal Energetika