Danes je v Bohinju potekal svečan podpis koncesijske pogodbe med javnim zavodom Center šolskih in obšolskih dejavnosti Ljubljana in javno zasebnim partnerjem Petrol d.d. za energetsko prenovo objekta CŠOD »Dom Bohinj«. Gre za prvega od treh pilotnih projektov energetske prenove po modelu energetskega pogodbeništva, ki se financira iz EU sredstev kohezijske politike v obdobju 2014 - 2020.
Vlada Republike Slovenije je na 101. redni seji potrdila zagonski elaborat za izvedbo vladnega strateškega razvojnega projekta "P1: Energetska prenova stavb v državni in občinski lasti", operativno izvajanje tega projekta se je začelo na prvem pilotnem projektu izvedbe energetske prenove objekta CŠOD »Dom Bohinj«.
Začetek del na energetski prenovi objekta so si ogledali državni sekretar na Ministrstvu za infrastrukturo mag. Klemen Potisek, vodja projektne pisarne za energetsko prenovo stavb na Ministrstvu za infrastrukturo mag. Tilen Smolnikar, državni sekretar na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport dr. Tomaž Boh, v. d. direktorica Centra šolskih in obšolskih dejavnosti Alenka Kovšca, in predstavnik izvajalca del Petrol d.d. mag. Jožete Torkar.
Državni sekretar mag. Klemen Potisek (MZI) je dejal, da bo s programom energetske prenove stavb ožjega in širšega javnega sektorja vzpostavljen sistem energetskih prenov takih stavb, pri katerem bodo v sofinanciranje vključena sredstva evropske kohezijske politike, sredstva proračuna RS in zasebni kapital podjetja. Izvedli se bodo trije pilotni projekti energetske prenove, in sicer poleg ČŠOD »Dom Bohinj«, še sklop treh sodišč v Celju, Murski Soboti in Slovenj Gradcu ter objekt pravosodne in državne uprave v Šmarju pri Jelšah in prvi ciklični modeli energetskih prenov stavb v letu 2017. »Z zagonom tega in naslednjih projektov si obetamo tudi dodaten zagon gradbene dejavnosti, nova delovna mesta in gospodarsko rast«, je še dejal državni sekretar.
Državni sekretar dr. Tomaž Boh (MZIŠ) je ob dogodku dejal, da tovrstno javno-zasebno partnerstvo z namenom energetske prenove stavb javnega sektorja predstavlja pilotni model, ki bo dobra podlaga za izvedbo bodočih podobnih projektov tudi v celotni vertikali izobraževanja. V okviru energetske prenove, ki bo trajala do avgusta 2017, bodo izvedeni ukrepi na ovoju stavbe, na ogrevalnem sistemu, na področju hlajenja in prezračevanja ter na področju rabe električne energije. Izvajanje koncesijske dejavnosti pa bo trajalo 15 let.
Alenka Kovšca (CŠOD) je izpostavila, da posebno pozornost namenjajo delni ali celoviti energetski prenovi njihovih objektov, zato so se tudi vključili v pilotno izvedbo energetske prenove stavb v okviru "Operativnega programa evropske kohezijske politike 2014 - 2020". Med mladimi, šolami in športnimi organizacijami je prisoten velik interes za izvedbo programov v CŠOD »Dom Bohinj«, zato je še toliko bolj pomembno, da so pridobili sredstva za energetsko obnovo tega objekta, ki bo dolgoročno doprinesel k zmanjšanju porabe energije in znižanju obratovalnih stroškov.
Predstavnik izvajalca del mag. Jože Torkar (Petrol, d. d.) je izpostavil, da so ponosni za pridobljeno koncesijsko pogodbo za projekt energetskega pogodbeništva za energetsko sanacijo tega objekta. Njihove bogate izkušnje s preko 400 strokovnjakov na področju energetskih in okoljskih rešitev so zagotovilo, da bodo tehnološki in gradbeni ukrepi energetske sanacije objekta pravilno načrtovani, pripravljalne storitve pa izvedene kvalitetno in v pogodbenem roku.
Vir: MZI, MZIŠ
© 2012 - 2024 Portal Energetika