Vlada RS je na 139. redni seji v skladu z Odlokom o Programu porabe sredstev Sklada za podnebne spremembe za leta 2023–2026 odobrila sofinanciranje energetske prenove izbranih stavb kulturne dediščine.
V Resoluciji o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 je navedeno, da se bo Slovenija zavzemala za podporo vsebinskim in finančnim mehanizmom, ki bodo upoštevali kulturno dediščino pri zmanjševanju koncentracije toplogrednih plinov, tveganj nesreč in drugih vplivov podnebnih sprememb. Za ta namen se bo zagotavljajo finančne vire za širše prenove stavb kulturne dediščine kot posebne skupine stavb.
Na podlagi Odloka o Programu porabe sredstev Sklada za podnebne spremembe za leta 2023–2026 je vlada odobrila sofinanciranje energetske prenove izbranih stavb javnega sektorja, med katere spadajo stavbe kulturne dediščine. Cilj ukrepa je izboljšanje energetske učinkovitosti in zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, pri čemer se posebej upošteva tudi ohranjanje kulturnih in zgodovinskih vrednot teh stavb.
S sredstvi Sklada za podnebne spremembe se bo v višini 3,6 milijona evrov sofinanciralo energetsko prenovo naslednjih stavb kulturne dediščine:
Po izvedbi energetske sanacije bo ocenjen skupni prihranek rabe energije znaša l260.457 kWh na leto, povečanje deleža obnovljivih virov energije bo v rangu med 38 % in 44 %, zmanjšanje emisij toplogrednih plinov pa 115 ton CO2 letno. S temi ukrepi bo energetsko prenovljenih skupno 6.110 m2 stavb kulturne dediščine, ki bodo ohranile svojo zgodovinsko vrednost in obenem postale energetsko učinkovitejše ter bolj trajnostne.
Energetska prenova kulturne dediščine je pomemben korak k zmanjšanju vpliva stavbnega sektorja na okolje in k trajnostnemu upravljanju kulturnih spomenikov, saj omogoča njihovo dolgoročno ohranitev in nadaljnjo uporabo za kulturne in družbene dejavnosti.
Vir: MOPE
© 2012 - 2024 Portal Energetika