Novica

Državni zbor potrdil prehodni zakon za reševanje TEŠ in PV

⇒ Energetika ⇒ Predpisi SLO

Državni zbor je na 90. izredni seji s 50 glasovi za in 14 proti sprejel Zakon o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga. Zakon omogoča socialno varnost in zaščito delovnih mest zaposlenih v Premogovniku Velenje in Termoelektrarni Šoštanj, prebivalcem Šaleške doline pa zagotavlja stabilno preskrbo z ogrevanjem v naslednjih treh zimskih sezonah.

Zakon o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga bo preprečil težko popravljive in nevzdržne posledice za Šaleško dolino, ki bi nastale v začetku leta 2025 zaradi začetka insolventnih postopkov zoper Termoelektrarno Šoštanj (TEŠ) in Premogovnika Velenje (PV). Morebitno nadaljnje financiranje družb preko materinske družbe Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) predstavlja nedovoljeno državno pomoč. HSE bi po 1. januarju 2025 lahko TEŠ pokrival zgolj tržno ceno proizvedene električne energije, ki pa je trenutno okoli 40 odstotkov nižja od stroškovne cene.

Prehodni zakon spreminja primarni namen obratovanja TEŠ iz proizvodnje električne energije v proizvodnjo toplotne energije. TEŠ bo naslednje tri kurilne sezone (od 1. januarja 2025 do 30. aprila 2027) primarno izvajala gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za daljinsko ogrevanje v občinah Velenje in Šoštanj.

Lastništvo TEŠ in PV se bo preneslo s HSE na državo, upravljanje pa bo prevzel Slovenski državni holding (SDH). S prenosom lastništva družb na državo bo poslovanje družbi HSE omogočilo, da bo državi izplačevala dobiček, ki bo porabljen posredno za financiranje državnega nadomestila TEŠ. Kot predvideva zakon bo država za kritje stroškov izvajanja javne gospodarske službe za tri kurilne sezone TEŠ-u namenila nadomestilo v skupni višini 324 milijonov evrov. Dodatno je za obratovanje TEŠ potrebno zagotoviti še 79 milijonov evrov za odplačilo kredita za nasedlo naložbo v šesti blok TEŠ.

Interventni zakon omogoča začetek preobrazbe šaleške energetike in zagotavlja premostitev do sprejema strateških ukrepov za pravičen izstop iz premoga ter prestrukturiranje regije. Za celovito preobrazbo Šaleške doline se skladno z "Nacionalno strategijo za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij" pripravljata ločena zakona: Zakon o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje in Zakon o razvojnem prestrukturiranju Savinjsko-šaleške regije. Oba zakona bosta zagotovila Savinjsko- šaleški regiji premišljen in socialno pravičen izstop iz premoga. Lokalna skupnost pa bo v tem obdobju lahko pripravila konkretne načrte za vzpostavitev alternativnih virov za zagotavljanje toplote v Šaleški dolini in projekte za preobrazbe Šaleške energetike za povečevanje deleža OVE in trajnostne prihodnosti regije.

Vir: MOPE


© 2012 - 2024 Portal Energetika