Javna razgrnitev končnega predloga posodobitve NEPN ter formalno posvetovanje z javnostjo

Potekalo bo spomladi 2024, skladno z Zakonom o varstvu okolja. Na vse prejete pripombe bodo pripravljeni odgovori, ki bodo zbrani v zbirnem poročilu. Cilj tega posvetovanja je pridobiti zaključno usmeritev s strani strokovne in laične javnosti glede končnega predloga posodobitve NEPN. Na podlagi prejetih pripomb bo osnutek posodobitve NEPN ustrezno nadgrajen in predložen v sprejem Vladi Republike Slovenije.

(maj 2024)

Ministrstvo je 20. maja 2024 prejelo mnenje, da je dopolnjeno okoljsko poročilo »ustrezno za javno razgrnitev pod pogojem, da se gradivo dopolni in popravi v skladu s pripombami podanimi v obrazložitvi tega mnenja«.


POSVETOVANJE Z JAVNOSTJO

Okoljsko poročilo in Dodatek za presojo sprejemljivosti sta bila, skladno z obrazložitvami iz mnenja o ustreznosti, ustrezno dopolnjena in se javno razgrinjata. Vzporedno se javno razgrinja zadnji osnutek posodobljenega NEPN. Vsa gradiva so na razpolago prek povezav spodaj.

Začenja se posvetovanje z javnostjo, skladno z ZVO-2, ki bo trajalo do vključno 23. junija 2024. Vljudno vabljeni k sodelovanju – pripombe in mnenja je mogoče prek spodnjega obrazca podati na vsa gradiva na gp.mopeping@govpong.si


Uvodno pojasnilo

Za pridobitev mnenje o ustreznosti so bila decembra 2023 v postopku celovite presoje vplivov na okolje (CPVO) skladno z ZVO-2 sektorju MOPE za okoljske presoje posredovana naslednja gradiva:

  • osnutek posodobljenega NEPN (verzija 3.0),
  • osnutek okoljskega poročila z dodatkom za presojo sprejemljivosti na varovana območja.

Gradiva so bila v okviru CPVO v obdobju od decembra 2023 do aprila 2024 večkrat dopolnjena. Prva dopolnitev gradiv, vključno z osnutkom posodobljenega NEPN (verzija 4.0), je bila pripravljena februarja 2024. Druga dopolnitev gradiv, vključno z osnutkom posodobljenega NEPN (verzija 4.1), je bila pripravljena aprila 2024. Slednja je bila 16. aprila 2024 z vsemi spremnimi gradivi posredovana sektorju MOPE za okoljske presoje v mnenje o ustreznosti, ki je 20. maja 2024 sprejel mnenje, da je dopolnjeno okoljsko poročilo »ustrezno za javno razgrnitev pod pogojem, da se gradivo dopolni in popravi v skladu s pripombami podanimi v obrazložitvi tega mnenja«.

Okoljsko poročilo in Dodatek za presojo sprejemljivosti sta bila skladno z obrazložitvami iz mnenja o ustreznosti ustrezno dopolnjena. Za zaključno javno posvetovanje se razgrinjata pripravljeni dopolnjeni verziji (maj 2024).

Od 16. aprila 2024, ko je bil osnutek posodobljenega NEPN (verzija 4.1) posredovan v mnenje o ustreznosti, se je slednji v sodelovanju s številnimi deležniki še nekoliko dopolnil in nekoliko skrajšal s ciljem odpraviti morebitna podvajanja aktivnosti in ukrepov ter jih poenotiti. Pri tem smo pripravljavci osnutka posodobljenega NEPN sledili priporočilu št. 11 iz osnutka okoljskega poročila. Do 22. maja 2024 je bila tako pripravljena nova verzija osnutka posodobljenega NEPN (verzija 4.2), v kateri so bile dopolnjene ali okrepljene predvsem naslednje vsebine:

  • vključen bolj ambiciozen indikativni cilj zmanjševanja TGP v sektorju kmetijstvo ter okrepitev politik in ukrepov v tem sektorju (vključno z upoštevanjem pripomb Strateškega sveta za prehrano in usmeritev MKGP),
  • dopolnjeni ukrepi na področju prometa, predvsem na področju trajnostne prometne politike,
  • dopolnjene analitične podlage (4. poglavje NEPN) in celovito dopolnjena ocena učinka načrtovanih politik in ukrepov (5. poglavje),
  • posodobljeni ukrepi na področju zanesljivosti oskrbe s plini.

Čeprav gre večinoma za manjše in redakcijske spremembe oz. dopolnitve, ki krepijo politike in ukrepe NEPN ter najverjetneje prispevajo k okoljskim ciljem, izpostavljamo, da te dopolnitve še niso bile pregledane iz vidika okoljske sprejemljivosti. Vse te dopolnitve v verziji 4.2 so zato prikazane v obliki »sledi spremembam«, da so jasno razvidne. Želimo se namreč odprto in transparentno posvetovati z javnostjo glede zadnje verzije osnutka posodobitve NEPN, pri čemer jasno označujemo osnutek dodatnih dopolnitev.


© 2012 - 2024 Portal Energetika