Vsebino območnih načrtov bo določila Uredba Evropskega parlamenta in Sveta o ustanovitvi Sklada za pravični prehod, ki je trenutno (julij 2020) še v medinstitucionalnih pogajanjih na ravni EU (na spodnji povezavi je dostopen predlog uredbe).
Predlog Uredbe o ustanovitvi sklada za pravični prehod v recitalu 15 določa, da bi morali območni načrti za pravični prehod opredeliti najbolj prizadeta območja, na katera bi bilo treba osredotočiti podporo, in opisovati specifične ukrepe, ki jih je treba sprejeti za dosego podnebno nevtralnega gospodarstva, zlasti kar zadeva preureditev ali zaprtje obratov, v katerih se proizvajajo fosilna goriva ali izvajajo druge dejavnosti z visoko intenzivnostjo toplogrednih plinov. Navedena območja bi morala biti natančno opredeljena in ustrezati regijam na ravni NUTS 3 ali biti del teh regij. Načrti bi morali podrobno opisovati izzive in potrebe navedenih območij ter opredeljevati vrsto potrebnih operacij na način, ki zagotavlja skladen razvoj na podnebne spremembe odpornih gospodarskih dejavnosti, ki so tudi skladne s prehodom na podnebno nevtralnost in cilji zelenega dogovora. Finančno podporo iz Sklada za pravični prehod (SPP) bi morale prejeti samo naložbe, ki so v skladu z načrti za prehod. Območni načrti za pravični prehod bi morali biti del programov (s podporo ESRR, ESS+, Kohezijskega sklada ali SPP), ki jih odobri Komisija.
Predlog Uredbe o ustanovitvi sklada za pravični prehod v 7. členu določa, da države članice EU, ki bi želele črpati nepovratna sredstva iz omenjenega sklada, skupaj z ustreznimi organi zadevnih območij (premogovnih regij) pripravijo enega ali več območnih načrtov za pravični prehod (v nadaljevanju območni načrti). Gre za dokumente, ki vsebujejo konkretne ukrepe v krajšem časovnem okvirju (10-20 let), ki bodo priloženi programom kohezijske politike. Zadevati morajo območja, ki so najbolj prizadeta z vidika gospodarskih in socialnih učinkov prehoda, zlasti glede pričakovane izgube delovnih mest v proizvodnji in uporabi fosilnih goriv ter potreb po preoblikovanju proizvodnih procesov industrijskih obratov z največjo intenzivnostjo toplogrednih plinov. V Sloveniji sta bila identificirana dva taka območja oz. regiji, Savinjsko-Šaleška regija in Zasavska regija.
V območnih načrtih bodo predvidoma zajeti naslednji elementi:
V Sloveniji se bosta za obe premogovni regiji, tj. Savinjsko-Šaleško in Zasavsko regijo, pripravila območna načrta. Predlog obeh območnih načrtov bo v okviru pridobitve projekta Programa EU za strukturne reforme pripravilo podjetje Deloitte, in sicer takoj za pripravo predloga nacionalne strategije.
© 2012 - 2024 Portal Energetika