Skladno z zahtevo 4. člena Direktive 2012/27/EU o energetski učinkovitosti morajo države članice pripraviti dolgoročno strategijo za spodbujanje naložb v energetsko prenovo nacionalnega stavbnega fonda tako javnih kot zasebnih stanovanjskih in poslovnih stavb.
Zahteva se iz direktive v nacionalno zakonodajo prenaša po 348. členu Energetskega zakona (EZ-1). Vlada je na predlog ministrstva, pristojnega za energijo, in ministrstva, pristojnega za sistem ravnanja s stvarnim premoženjem, sprejela dolgoročno strategijo za spodbujanje naložb energetske prenove stavb (v nadaljevanju "strategija"). Skladno z zahtevami Direktive in EZ-1 strategija vključuje:
Poseben poudarek je namenjen stavbam v lasti in uporabi oseb ožjega javnega sektorja, saj je potrebno od 1. 1. 2014 dalje letno prenoviti 3 % skupne tlorisne površine teh stavb na način, da so zanje izpolnjene vsaj minimalne zahteve glede energetske učinkovitosti po Direktivi 2010/31/EU.
Strategija mora upoštevati vse programe in akcijske načrte, povezane s tem področjem. Vsaka tri leta se strategija posodobi. Pri izvajanju ukrepov za večjo prenovo stavb se upošteva stavba kot celota, vključno z ovojem stavbe, opremo, obratovanjem in vzdrževanjem. Prednost pri prenovi morajo imeti stavbe z najnižjo energetsko učinkovitostjo, če je to stroškovno in tehnično izvedljivo.
Stavbe, ki so varovane v skladu s predpisi o varstvu kulturne dediščine, so v strategiji obravnavane posebej. Iz teh ukrepov so izvzete stavbe, ki se uporabljajo za namene nacionalne obrambe, vendar brez posameznih bivalnih prostorov ali poslovnih delov stavb, ter za obredne namene ali verske dejavnosti.
S strategijo si Slovenija zastavlja cilj doseči bistveno izboljšanje energetske učinkovitosti stavbnega fonda. Strategija predstavlja tudi strokovno podlago za izvajanje Operativnega programa za izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2014 – 2020 (OP EKP). Cilji so zapisani za prelomni leti 2020 oz. 2023 (zaključno leto izvajanja OP EKP) ter 2030, kjer so ovrednoteni pričakovan prihranek energije, potrebna javna sredstva in delovna mesta. Za leto 2050 je ocenjen le pričakovan prihranek energije.
Ljubljana, 11. 3. 2021
Vlada RS je na današnji 63. redni seji sprejela "Dolgoročne strategije energetske prenove stavb do leta 2050". Sporočilo za javnost
Ljubljana, 23. 7. 2020
Ministrstvo za infrastrukturo pripravilo predlog "Dolgoročne strategije energetske prenove stavb do leta 2050", ki je odprt za javno obravnavo. Zainteresirana javnost lahko svoje pripombe na dokument DSEPS 2050 posreduje na predpisanem obrazcu na e-naslov: gp.mzi@gov.si najkasneje do 10. septembra 2020. Sporočilo za javnost
Dokument za javno obravnavo:
Ljubljana, 22. 2. 2018
Vlada RS je na današnji 169. redni seji sprejela dopolnitev "Dolgoročne strategije za spodbujanje naložb energetske prenove stavb". Sporočilo za javnost
Ljubljana, 30. 10. 2017
Ministrstvo, pristojno za energijo, je pripravilo odgovore na prejete pripombe iz javne obravnave "Aneksa k Dolgoročni strategiji za spodbujanje naložb energetske prenove stavb"
Ljubljana, 12. 7. 2017
Ministrstvo za infrastrukturo je skladno z Direktivo 2012/27/EU pripravilo osnutek "Aneksa k Dolgoročni strategije za spodbujanje naložb energetske prenove stavb", ki je odprt za javno obravnavo. Zainteresirana javnost lahko svoje pripombe na dokument posreduje na predpisanem obrazcu na e-naslov: gp.mzi@gov.si najkasneje do 10. avgusta 2017. Sporočilo za javnost
Dokument za javno obravnavo:
Ljubljana, 29. 10. 2015
Vlada RS je na današnji redni seji sprejela "Dolgoročno strategijo za spodbujanje naložb energetske prenove stavb", s katero so določeni pomembni cilji zmanjševanja rabe energije v stavbah. Sporočilo za javnost
Sprejeta končna verzija dokumenta:
Ljubljana, 15. 7. 2015
Ministrstvo, pristojno za energijo, je pripravilo odgovore na prejete pripombe iz javne obravnave "Dolgoročne strategije za spodbujanje naložb energetske prenove stavb".
Ljubljana, 25. 5. 2015
Minister za infrastrukturo dr. Peter Gašperšič je pozdravil številne udeležence na javni predstavitvi dokumenta »Dolgoročne strategije za spodbujanje naložb v energetsko prenovo stavb«, ki je potekala v prostorih Slovenskega svetovnega kongresa na Cankarjevi cesti 1 v Ljubljani. Sporočilo za javnost
Predstavitve:
Ljubljana, 22. 5. 2015
Ministrstvo, pristojno za energijo, je skladno z Direktivo 2012/27/EU in Energetskim zakonom (EZ-1) pripravilo osnutek "Dolgoročne strategije za spodbujanje naložb energetske prenove stavb", ki je odprt za javno obravnavo. Zainteresirana javnost lahko pripombe in predloge na osnutek dokumenta posreduje na e-naslov: gp.mzi@gov.si najkasneje do 22. junija 2015.
Osnutek dokumenta za javno obravnavo:
© 2012 - 2024 Portal Energetika