Akt Agencije za energijo o določitvi prispevkov za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov (Uradni list RS, št. 38/14) (Akt o višini prispevkov) določa, da morajo končni odjemalci daljinske toplote in fosilnih goriv prispevke plačevati ob nabavi od 01.06.2014 dalje.
Na računu je višina prispevka lahko izražena v enotah, ki so za posamezno vrsto energije oziroma goriva običajno navedene na računu, potrebno je le upoštevati določbo 4. člena akta Agencije, da je do naslednje spremembe akta prispevek od porabe fosilnih goriv in daljinske toplote 0,99627 EUR/MWh.
V drugem odstavku 15. člena Uredbe o načinu določanja in obračunavanja prispevkov za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov (Uradni list RS, št. 36/14) (Uredba o prispevkih) je določeno, da so dolžni dobavitelji naftnih derivatov, katerih cene se oblikujejo na podlagi predpisa o oblikovanju cen naftnih derivatov upoštevati uvedbo in mesečne spremembe prispevkov na te derivate ob vsakokratni prvi spremembi cen naftnih derivatov v skladu s predpisom o oblikovanju cen naftnih derivatov. Prispevki pri prodaji teh naftnih derivatov se morajo začeti torej obračunavati po prvi spremembi maloprodajnih cen po uveljavitvi akta o višini prispevkov, za bencin in dizel pa vsak naslednji mesec ne že takoj na prvi dan v mesecu, pač pa zopet ob prvi spremembi maloprodajnih cen na podlagi predpisa o oblikovanju cen naftnih derivatov.
Izjeme, za katere se prispevek ne obračunava:
Dobavitelji goriv, katerih kupci predložijo izjavo o namenu porabe goriva, zaradi katere prispevka ni potrebno obračunati, hranijo originale prejetih izjav. Količine goriv, za katere ni bil obračunan prispevek, morajo zavezanci za obračunavanje in nakazovanje prispevkov poročati v okviru letnega poročila Centru za podpore o dejanskih količinah dobavljenih energentov.
Povezani dokumenti:
© 2012 - 2024 Portal Energetika